LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: GAWROŃSKI
wyświetlono: 1 - 15 z 67

GAWROŃSKI - GAWRON TADEUSZ - IPN BU 00945/1082

GAWROŃSKI ADAM - IPN BU 01133/1033

GAWROŃSKI ALEKSANDER - IPN BU 0912/508

GAWROŃSKI ALFRED - IPN BU 00170/239

GAWROŃSKI ALFRED - IPN BU 00945/2333

GAWROŃSKI ANDRZEJ - IPN BU 0604/1971

GAWROŃSKI ANDRZEJ - IPN BU 00334/398

GAWROŃSKI ANDRZEJ - IPN BU 00399/194

GAWROŃSKI ANDRZEJ - IPN BU 001134/4341

GAWROŃSKI ANDRZEJ LECHOSŁAW - IPN BU 001134/3267

GAWROŃSKI BOGDAN - IPN BU 0194/45

GAWROŃSKI BOGUSŁAW - IPN BU 0218/2315

GAWROŃSKI CZESŁAW - IPN BU 00611/1944

GAWROŃSKI EDWARD - IPN BU 01000/147

GAWROŃSKI HENRYK - IPN BU 00612/2841

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

BIAŁOWĄS, GOSIEWSKA, JAKUBOWSKI, JENDRA, KORNAŚ, KOSZELSKI ZDZISŁAW, KOŚCIANEK, KRAWCZYK, ŁUKASIK BOLESŁAW, MADZIARSKI, MAKOWSKI, MIELCAREK, PLISZKA ELŻBIETA KRYSTYNA, SKIBIŃSKI, STANEK, STUDNICKI, TRACZ, WIERNA (KOWALSKA) HALINA, WRZOSEK EUGENIUSZ, WUJEK

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.