LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: KOWALSKI
wyświetlono: 1 - 15 z 582

GONERA-KOWALSKI WOJCIECH ANDRZEJ - IPN BU 002086/446

KOWALCZYK VEL KOWALSKI STEFAN - IPN BU 0193/5961

KOWALSKI (MONIE)ROMAN (ARON) - IPN BU 0193/2668

KOWALSKI (PETLUCH) ALEKSANDER - IPN BU 0193/8753

KOWALSKI ADAM - IPN BU 00234 P.197

KOWALSKI ADAM - IPN BU 00612/176

KOWALSKI ADAM - IPN BU 00612/422

KOWALSKI ADAM - IPN BU 001198/4155

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 00304/110

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 698/1739

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 00169/144

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 00191/681

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 00328/399

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 001052/115

KOWALSKI ALEKSANDER - IPN BU 001134/1152

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

CZERNIAWSKI SERGIUSZ, DUKOWICZ, GAPIŃSKI, GÓRCZYŃSKI MAREK, GRADOWSKA, GRZĄBKA JOANNA KAZIMIERA, IGNASIAK, JADCZAK MARIAN, JAKUBEK, JANICKI ADAM, KUŁKA, ŁĘCZYCKI JERZY, NAZAREK STANISŁAW, OBIERZYŃSKI WŁADYSŁAW, PAWŁOWSKI WOJCIECH, REMISZEWSKI JAN, RYBICKI, TARGIŃSKI CZESŁAW, WOJCIECHOWSKA, ZIOMECKA

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.