LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: LEWANDOWSKA
wyświetlono: 1 - 15 z 144

ANDZIAK LEWANDOWSKA IRENA - IPN BU 0193/1285

GIL (LEWANDOWSKA) JANINA - IPN BU 0193/2847

HERCZYK GENOWEFA LEWANDOWSKA - IPN BU 0193/7553

KALINOWSKA (LEWANDOWSKA (KOSSAKOWSKA)IRENA STANISŁAWA - IPN BU 0604/1049

KAŹMIERCZAK (LEWANDOWSKA) HENRIETTA - IPN BU 0242/2634

KOZŁOWSKA JADWIGA (LEWANDOWSKA) - IPN BU 0855/3152

LEWANDOWSKA (BURKA) LEOKADIA - IPN BU 0855/3392

LEWANDOWSKA (CHMIELEWSKA) JÓZEFA - IPN BU 0193/4837

LEWANDOWSKA (JĘDRZEJCZAK) ZOFIA - IPN BU 0772/4508

LEWANDOWSKA (KAMIŃSKA) ELŻBIETA - IPN BU 0218/2938

LEWANDOWSKA (LAPON)( STABROWSKA)JÓZEFA JADWIGA (HELENA) - IPN BU 0193/2980

LEWANDOWSKA (LIPIŃSKA) HELENA - IPN BU 0242/1020

LEWANDOWSKA (SKROBAN) TERESA - IPN BU 0242/2087

LEWANDOWSKA AGATA - IPN BU 00283/1716

LEWANDOWSKA ALICJA - IPN BU 0772/4501

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

ANTCZAK, BŁOŃSKA HALINA, BOLECHOWSKI, BRZEZIŃSKI CZESŁAW, CICHOŃSKI, DRUŻCZ ANTONI, GRZĘDZIELSKI JAN, KABAŁA, KARDASZ NINA, KOSMACZEWSKI TEOFIL, KOWALSKI, MODRZYCKI, OSĘKA, PIOTROWSKI TOMASZ, PRZYGODA, PUŹNIAK ZBIGNIEW, RACZKOWSKI, RADZIKOWSKI, RYBARSKI, STACHACZ MIROSŁAW

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.