LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: MATUSZCZAK
wyświetlono: 1 - 15 z 21

MATUSZCZAK ANDRZEJ - IPN BU 00751/153

MATUSZCZAK ANDRZEJ - IPN BU 001102/1650

MATUSZCZAK ANTONI - IPN BU 706/333

MATUSZCZAK CZESŁAWA - IPN BU 0193/3264

MATUSZCZAK EUGENIUSZ KRZYSZTOF - IPN BU 0242/1931

MATUSZCZAK EWA - IPN BU 00275/188

MATUSZCZAK EWA BARBARA - IPN BU 001121/4434

MATUSZCZAK HELENA - IPN BU 0287/434

MATUSZCZAK IRENA - IPN BU 0772/3000

MATUSZCZAK JAN (IWAN) - IPN BU 0193/3265

MATUSZCZAK JOANNA BARBARA - IPN BU 002082/482

MATUSZCZAK JOANNA BARBARA - IPN BU 002086/1368

MATUSZCZAK JÓZEF - IPN BU 0193/3266

MATUSZCZAK PELAGIA - IPN BU 0772/1419

MATUSZCZAK SŁAWOMIR - IPN BU 0193/4829

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

KARNAS, KRAWCZYK BRONISŁAWA, KRAWCZYŃSKI LEON, KRZYŻEK, LACHNIEWICZ, MANICKI JERZY, MIELCAREK, MURAWSKI, PIETRUSZCZAK, PIWOWARSKI, PŁOSAJ, POPŁAWSKI HENRYK IGNACY, SIWEK, SIWKO FRANCISZEK, STACHURSKI JAN, STEPNOWSKA LEOKADIA, SZCZEPANIAK, SZULC JADWIGA DANUTA, URBAN, ZEMBRZUSKI DOMINIK

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.