LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: MIKULSKI
wyświetlono: 1 - 15 z 43

MIKULSKI ADAM - IPN BU 0772/3081

MIKULSKI ALEKSANDER EDWARD - IPN BU 00170/540

MIKULSKI ALEKSANDER EDWARD - IPN BU 001043/145

MIKULSKI ANDRZEJ - IPN BU 00448/555

MIKULSKI ANDRZEJ - IPN BU 001043/1434

MIKULSKI ANDRZEJ HENRYK - IPN BU 0242/1940

MIKULSKI ANDRZEJ JANUSZ - IPN BU 001134/5531

MIKULSKI ANDRZEJ MIECZYSŁAW - IPN BU 00200/1166

MIKULSKI ANDRZEJ MIECZYSŁAW - IPN BU 001102/766

MIKULSKI CZESŁAW - IPN BU 00200/1001

MIKULSKI CZESŁAW - IPN BU 00200/1001

MIKULSKI CZESŁAW - IPN BU 001102/577

MIKULSKI EDWARD - IPN BU 00277/955

MIKULSKI EDWARD - IPN BU 001121/3141

MIKULSKI GUSTAW ANTONI - IPN BU 0193/1932

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

BOROWSKI, DYBOWSKI, GODZISZEWSKI, JARZĄBEK, JASIŃSKA, KOŁODZIEJSKI BOGDAN, KOS JERZY, LATOWSKI TADEUSZ, LEŚNIEWSKA MARIA, ORNAF, SARZALSKI, SKORUPA RYSZARD, SKRUDLIK ZBIGNIEW ANDRZEJ, STRAŻEWSKA EWA JOANNA, ŚWIĘTEK, TOPIŁKO, WAŁACH, WASILEWSKI, WIĘCH, WOJCIECHOWSKI ANTONI

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.