LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: MUSZYŃSKA
wyświetlono: 1 - 15 z 31

HOFFMAN MUSZYŃSKA HANNA KALINA - IPN BU 001043/2480

KŁOSEK - MUSZYŃSKA - WOJNICZ DANUTA - JÓZEFA - IPN BU 00945/2768

MUSZYŃSKA ALEKSANDRA - IPN BU 0988/988

MUSZYŃSKA ALICJA - IPN BU 0218/2258

MUSZYŃSKA ALICJA - IPN BU 0993/221

MUSZYŃSKA ALICJA - IPN BU 001102/181

MUSZYŃSKA BARBARA - IPN BU 01753/278

MUSZYŃSKA BRONISŁAWA - IPN BU 706/496

MUSZYŃSKA CECYLIA - IPN BU 0772/3189

MUSZYŃSKA ELWIRA - IPN BU 00966/798

MUSZYŃSKA GENOWEFA - IPN BU 0806/1619

MUSZYŃSKA HALINA - IPN BU 0854/137

MUSZYŃSKA HALINA - IPN BU 683/375

MUSZYŃSKA HENRYKA - IPN BU 0993/1077

MUSZYŃSKA IRENA - IPN BU 0855/2744

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

KRÓL SŁAWOMIR, KRZEMIŃSKI, KULA, KWIETNIAK, ŁASIŃSKA, MYSTKOWSKA APOLONIA, OŁTARZEWSKI, OSTOJA-CHYŻYŃSKI, PODLIŃSKI, RYCZKOWSKI, SKOCZEK WITOLD, SŁAWIŃSKI, STOLARZ BRONISŁAW, WALOCH, WAROWNY, WIECKA, WIJAS, WÓJCIK BOGAN ALEKSANDER, WÓJCIKIEWICZ, ZARZYCKI ROBERT

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.