LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: OWCZARCZYK
wyświetlono: 1 - 15 z 19

OWCZARCZYK ANDRZEJ - IPN BU 00744/883

OWCZARCZYK ANDRZEJ - IPN BU 001134/4086

OWCZARCZYK ANDRZEJ - IPN BU 001134/637

OWCZARCZYK DARIUSZ - IPN BU 001052/1371

OWCZARCZYK JAN - IPN BU 0193/3614

OWCZARCZYK JAN - IPN BU 0772/3331

OWCZARCZYK JAN - IPN BU 01167/97

OWCZARCZYK JERZY - IPN BU 001121/4408

OWCZARCZYK JOLANTA - IPN BU 00399/345

OWCZARCZYK JOLANTA - IPN BU 001134/4691

OWCZARCZYK MIECZYSŁAW - IPN BU 644/2383

OWCZARCZYK STANISŁAW - IPN BU 0854/224

OWCZARCZYK STANISŁAWA - IPN BU 0806/306

OWCZARCZYK STEFAN - IPN BU 00232/180

OWCZARCZYK STEFAN - IPN BU 001164/252

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

BEŚLERZEWSKI, BZDAK, CHLEBOWSKI, CHMIELEWSKI, FETHE, GAWARECKI, KABAŁA, KRAL, KURKA, KUROWSKI, LASKOWSKA (ORŁOWSKA) HENRYKA, MŁYNARCZYK, OSTROWSKA-ROCHLICKA, PIĄTKIEWICZ, PODAREWSKI, STĘPKOWSKI, ŚNIEGUŁA, WOŹNIAK TADEUSZ, WÓJCIK JERZY, WYBORNY JÓZEF

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.