LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: SZEWCZYK
wyświetlono: 1 - 15 z 182

SZEWCZYK - MOGHRABI JOLANTA MAŁGORZATA - IPN BU 00200/881

SZEWCZYK SKINDER JADWIGA CZESŁAWA - IPN BU 0901/1808

SZEWCZYK ADAM - IPN BU 709/328

SZEWCZYK ADOLF - IPN BU 001052/438

SZEWCZYK AGNIESZKA - IPN BU 0855/1887

SZEWCZYK ALEKSANDER - IPN BU 0194/3300

SZEWCZYK ALEKSANDRA - IPN BU 01753/277

SZEWCZYK ALFREDA - IPN BU 683/1907

SZEWCZYK ALICJA - IPN BU 0854/440

SZEWCZYK ALOJZY - IPN BU 683/428

SZEWCZYK ANASTAZJA - IPN BU 0193/4380

SZEWCZYK ANDRZEJ - IPN BU 0854/1152

SZEWCZYK ANDRZEJ - IPN BU 00283/2153

SZEWCZYK ANDRZEJ - IPN BU 00612/2762

SZEWCZYK ANDRZEJ - IPN BU 00612/3603

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

BRZOSTEK, BUDREWICZ, CHODUN MARIAN, CZERWIŃSKI, GRABSKI, KLASZEWSKI CZESŁAW, KOLRADZKA, KOMZA, LUBKIEWICZ, ŁUKOMSKI JÓZEF, NOWAK-ROJEK, PACHNICKI, PŁOSZKA, STRÓŻ, SZÓSTAKIEWICZ, TCHOREK, WACH, WASIAK STANISŁAW, ZASTAWNY ADAM, ZWOLIŃSKI ANTONI

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.