LISTA WILDSTEINA, LUSTRACJA, BRONISŁAW WILDSTEIN, LISTA IPN, LISTA TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I POKRZYWDZONYCH

Lista Wildsteina

www.LISTA-WILDSTEINA.com.pl

Szukano: CHUDZIK
wyświetlono: 1 - 15 z 24

BIELECKA (CHUDZIK) JANINA TERESA - IPN BU 0772/2236

BIELECKA (CHUDZIK) TERESA - IPN BU 0993/1607

CHUDZIK CZESŁAW - IPN BU 081/209

CHUDZIK EDWARD - IPN BU 0891/525

CHUDZIK JANINA - IPN BU 0218/1719

CHUDZIK JASIŃSKA STELLA MARIA - IPN BU 002086/202

CHUDZIK JÓZEF - IPN BU 0194/481

CHUDZIK JÓZEF - IPN BU 0604/943

CHUDZIK JÓZEF - IPN BU 00612/2808

CHUDZIK KAZIMIERZ - IPN BU 01133/817

CHUDZIK STANISŁAW - IPN BU 01079/27

CHUDZIK STANISŁAW - IPN 00 1043/2200

CHUDZIK STANISŁAWA - IPN BU 01133/743

CHUDZIK STEFAN - IPN BU 0218/453

CHUDZIK STEFAN - IPN BU 01133/744

.: INFORMACJE :.

PAMIĘTAJ, że nawet najrzadsze nazwisko może nosić wiele osób...!

Udostępniona lista jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

.: OSTATNIO SZUKANE :.

FELKA JÓZEF, FIGAT, GEREŁŁO, GORTAT EWA MAŁGORZATA, GRZEGORZEWSKI, JANKIEWICZ STANISŁAW, KĘDZIERSKA JADWIGA, KOLASIŃSKI, KUBLIK, MAŁACZEK, MICHAŁOWSKI ADAM, PERZAK ROMAN, STEMPNIAK, STOLARSKI, SZKLAREWICZ, SZOT GERTRUDA, WEJSFOG GABRIEL, WĘGLEWSKI STANISŁAW, WOJTOWICZ, WTOREK KAZIMIERZ

.: REKLAMA :.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą (banner,link) w naszym serwisie pisz na adres: lista_wildsteina@o2.pl

.: LINK DO WWW.LISTA-WILDSTEINA.COM.PL :.

Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie link do naszego serwisu skopiuj poniższy kod:

Wprowadzenie

Lista Wildsteina to dokument, który ujawnił tysiące nazwisk osób, które były tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa (SB) PRL. Lista ta zawiera około 240 tysięcy nazwisk, które zostały upublicznione w 2005 roku przez Bronisława Wildsteina, dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Powstanie Listy Wildsteina

Lista została stworzona w trakcie prac Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który skupia się na badaniu historii Polski w okresie komunistycznym. Bronisław Wildstein, jako dziennikarz, miał dostęp do tych materiałów i zdecydował się je upublicznić, mimo że były one wciąż klasyfikowane jako tajne.

Zawartość i Kontrowersje

Lista zawiera nazwiska osób, które były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB, ale nie daje ona pełnego obrazu ich działalności. Niektóre osoby mogły być wpisane na listę bez ich wiedzy lub zgody, a inne mogły być zarejestrowane pod fałszywymi nazwiskami. Lista Wildsteina nie zawiera szczegółów dotyczących konkretnej roli każdej osoby, co stworzyło wiele kontrowersji i nieporozumień. Z jednej strony, ujawnienie Listy Wildsteina było postrzegane jako ważny krok w procesie upamiętniania i zrozumienia historii Polski pod rządami komunistycznymi. Z drugiej strony, lista była również krytykowana za potencjalne naruszenie prywatności i niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ niektóre osoby mogły być niewinnie wpisane na listę.

Skutki Publikacji Listy

Po publikacji Listy Wildsteina wielu prominentnych Polaków musiało zmierzyć się z oskarżeniami o bycie tajnymi współpracownikami SB. Niektórzy przyznali się do współpracy, inni zaprzeczyli. Lista przyczyniła się do wielu debat i dyskusji na temat tego, jak Polska powinna się zmierzyć z własną przeszłością.

Podsumowanie

Lista Wildsteina to kontrowersyjny dokument, który ma na celu upamiętnienie i zrozumienie okresu komunistycznego w Polsce. Choć nie jest ona doskonała i budzi wiele pytań, jej ujawnienie przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat dziedzictwa komunistycznego w Polsce.